Gmina Płużnica Edukacja, współpraca, rozwój

Wyścig na mecie

30 kwietnia i 1 maja przez gminę Płużnica przebiegała trasa XXX. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Juniorów o Puchar Prezydenta Grudziądza. Do wyścigu zgłoszonych zostało 176 zawodników z 33 zespołów – 21 drużyn zagranicznych i 12 krajowych.

30 kwietnia o godz. 15:00 ze startu znajdującego się przy boisku sportowym w Płużnicy wystartowali uczestniczy. Tego dnia odbył się III etap wyścigu. Start miał miejsce właśnie w Płużnicy, meta w tym roku była w Lisewie. Zawodnicy przejechali łącznie 98,9 km (3 rundy) na trasie Płużnica -> Kotnowo -> Dąbrówka -> Chrusty -> Malankowo -> Lisewo -> Strucfoń -> Drzonowo -> Bocień -> Orłowo -> Ostrowo -> Płużnica.

Zwycięzcą etapu został Holender – Axel Van der Tuuk, który dystans prawie 100 km przejechał w czasie 2 godzin 17 minut i 48 sekund. Ze stratą 25 sekund do pierwszego zawodnika na metę dojechali również koledzy z drużyny Forte U19 Cycling Team: Olav Kooij oraz Bodi Ned Del Grosso. Podium zajęte zostało zatem w całości przez Holendrów. Najszybszymi Polakami tego dnia byli Dawid Wiśniewski i Nikodem Grzenkowicz, którzy zajęli kolejno 5 i 6 miejsce etapu.

Odcinek kolejnego, IV etapu wyścig przebiegał przez Wiewiórki (droga gminna Wiewiórki-Biały Bór i droga wojewódzka do Dębieńca). Kolarze tego dnia mieli do przejechania łącznie 85 km. Najlepszym zawodnikiem etapu został Holender Olav Kooij, który w ostateczności zwyciężył w całym wyścigu. Najszybszym Polakiem został Maciej Bielniak, który zajął tego dnia 4 miejsce.

Całą trasę na odcinkach w gminie Płużnica zabezpieczali strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy. Gadżety dla zawodników i zwycięzców zakupiono ze środków budżetu Gminy Płużnica.

Relacje z wszystkich etapów wraz z listami klasyfikacyjnymi znajdują się w poniższym linku.