Gmina Płużnica Edukacja, współpraca, rozwój

KORONAWIRUS

A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkę


Komunikat wójta gminy Płużnica w sprawie koronawirusa


Szanowne Mieszkanki i Szanowni Mieszkańcy gminy Płużnica,

W ostatnich dniach podjęta została decyzja o zawieszeniu w Polsce zajęć w szkołach, przedszkolach, żłobkach i na uczelniach. Wcześniej wydany został zakaz organizacji imprez masowych. Działania te mają na celu ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa i innych wirusów. Wszyscy, w jak największym stopniu powinniśmy wziąć odpowiedzialność za ochronę naszego zdrowia.


Apeluję, więc o potraktowanie najbliższych dwóch tygodni jako szczególnego okresu, w którym należy ograniczyć do możliwego minimum kontakty z innymi osobami. Powinniśmy unikać pobytu w miejscach, gdzie przebywa dużo osób, w miarę możliwości przełożyć na późniejszy okres spotkania i wyjazdy, starać się jak najwięcej spraw załatwiać telefonicznie lub przez Internet. Jednocześnie, ważne jest dbanie o codzienną higienę. Częste mycie rąk i nie podawanie sobie rąk przy powitaniu są istotnym tego aspektem

Poniżej przedstawione są nasze zalecenia i informacje o podjętych przez władze gminy decyzjach. Mam nadzieję, że zostaną one przyjęte ze zrozumieniem i wspólnie zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby ograniczyć transmisję koronawirusa. Skoncentrowanie się na profilaktyce może być skuteczną metodą walki z tym nowym zagrożeniem.


Marcin Skonieczka

wójt gminy Płużnica

1.     Ośrodki zdrowia

 • Zaleca się ograniczenie wizyt w ośrodkach zdrowia. Rejestracja odbywa się wyłącznie telefonicznie:
  - Ośrodek Zdrowia w Płużnicy 56 6887 2994
  - Ośrodek Zdrowia w Nowej Wsi Królewskiej 56 6887 799
 • Telefonicznie można uzyskać też poradę, receptę, skonsultować wyniki, otrzymać zwolnienie.
 • Apelujemy, szczególnie do osób z grupy ryzyka, tj. osób starszych, by przychodziły do ośrodka zdrowia wyłącznie po wcześniejszej telefonicznej rejestracji, na wskazaną godzinę. Bardzo ważne jest ograniczenie zgromadzeń chorych osób w ośrodkach zdrowia.
 • Przypominamy, że w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem, nie wolno przychodzić do ośrodka zdrowia. Należy skontaktować się z Sanepidem w Wąbrzeźnie pod numerem telefonu: 56 688 17 55 lub 693 505 937 albo udać się bezpośrednio do jednego ze szpitali zakaźnych:

- Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy

- Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Toruniu

- Nowy Szpital w Świeciu.

Co zrobić w przypadku podejrzenia zakażenia?

Lista szpitali

Przekształcenie szpitala w Grudziądzu - ważne informacje


2.     Szkoły

 • Szkoły na terenie gminy Płużnica zostają zamknięte na okres od 12 marca 2020 r. do odwołania.
 • Od 12 marca 2020 r. do odwołania nie będą organizowane dowozy do szkół oraz wydawanie obiadów w szkołach.
 • Apelujemy do uczniów i opiekunów o to, aby w okresie zawieszenia zajęć szkolnych pozostawać w domach i nie uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich, nie organizować wyjazdów i do niezębnego minimum ograniczyć wizyty w miejscach, w których przebywa dużo osób.

Edukacja zdalna

Przedłużone zawieszenie zajęć

3.     Zajęcia pozalekcyjne

 • Z dniem 12 marca 2020 r. zostają odwołane wszystkie zajęcia pozalekcyjne (typu karate, zumba, treningi piłki nożnej, kolarskie, zajęcia w świetlicach środowiskowych, itp.), które odbywają się na terenie gminy Płużnica w obiektach gminnych. Obiekty będą nieczynne do odwołania.
 • Ponadto apelujemy do mieszkańców o ograniczenie w tych dniach, tego typu aktywności, tj. w których gromadzą się dzieci, młodzież, a także dorośli. Także poza terenem naszej gminy.

4.     „Małe żłobki”

 • Od dnia 12 marca 2020 r. do odwołania zostaje zawieszona działalność Gminnych Punktów Opieki Dziennej dla dzieci do lat 3. 

 5.     „Małe przedszkola”

 • Od dnia 12 marca 2020 r. do odwołania zostaje zawieszona działalność Świetlic Dziennego Pobytu dla dzieci powyżej 3 lat. Placówki w tych dniach nie zapewniają opieki.

 6.     Kluby seniora

 • Od dnia 12 marca 2020 r. do odwołania zostaje zawieszona działalność Klubów Seniora na terenie gminy Płużnica.
 • Apelujemy do seniorów, zostańcie w domach. Gdy potrzebujecie pomocy w zakupach, wykupieniu leków proście o pomoc osoby młodsze, bliskich, sąsiadów. Osoby samotne mogą dzwonić do GOPS, 56 688 75 09. Osoby samotne, samotne małżeństwa, które są uczestnikami klubów seniora mogą dzwonić do opiekunek swoich klubów.

 7.     Biblioteka gminna

 • Od dnia 12 marca 2020 r. do odwołania zostaje zawieszona działalność Biblioteki w Nowej Wsi Królewskiej i Gminnej Bibliotek w Płużnicy.

 8.     Świetlice i imprezy sołeckie

 • Od dnia 12 marca 2020 r. do odwołania bezwzględnie odwołuje się wszystkie imprezy i spotkania w sołectwach, wycieczki organizowane w sołectwach oraz wynajem świetlic wiejskich, także na uroczystości prywatne.

 9.     Praktyki religijne

 • Zaleca się ograniczyć udział mieszkańców, szczególnie osób z grupy ryzyka, tj. osób starszych, we mszach i uroczystościach w kościołach. Zgodnie z zaleceniami Episkopatu osoby starsze i chore, dzieci i młodzież oraz ich opiekunowie, a także wszyscy czujący się zagrożeni koronawirusem nie muszą przychodzić na niedzielną mszę św., a mogą skorzystać z transmisji w radiu i telewizji.
 • Episkopat nie zaleca organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym.
 • Szczegóły na stronie diecezja-torun.pl

Wytyczne Kościoła w związku z koronawirusem

10.   Urząd gminy i GOPS

 • Prosimy mieszkańców gminy Płużnica i innych klientów, aby w dniach od 12 do odwołania ograniczyli wizyty w Urzędzie Gminy w Płużnicy i Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Płużnicy.
 • Większość spraw można załatwić telefonicznie lub przez Internet. Zalecamy korzystanie m.in. z platformy e-PUAP, czy Empatia, czy Obywatel.gov.pl.
 • Przed wizytą w urzędzie prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z sekretariatem lub poszczególnymi referatami. Kontakt do urzędu 56 687 52 00. Kontakt do GOPS-u: 56 688 75 09. Bezpośrednie numery telefonów do poszczególnych pracowników znaleźć można na stronach pluznica.pl w zakładce KONTAKT i gopspluznia.naszops.pl w zakładce PRACOWNICY.

Funkcjonowanie Urzędu i GOPSu

11.Informacja dla mieszkańców powracających z wyjazdów zagranicznych!

 • Prosimy mieszkańców i osoby przebywające na terenie naszej gminy, którzy wrócili w ostatnich dniach lub powracają do Polski z wyjazdów zagranicznych - bez względu na miejsce pobytu za granicą oraz cel wyjazdu - do odbycia 14 -dniowej kwarantanny domowej, licząc od dnia powrotu do Polski.

Wróciłeś z zagranicy? Zostań w domu!

12. Żywność z Grudziądzkiego Banku Żywności

 • Z dniem 13 marca br. zawieszone zostaje zbiorowe rozprowadzanie żywności poprzez Spółdzielnię Socjalną „Pomocna ekipa”. Żywność nie będzie wydawana do odwołania.

13. Odczyty wody

 • Informujemy, iż do odwołania zostanie wstrzymany odczyt wodomierzy dokonywany przez inkasentów.
 • Stan wodomierza można podać telefonicznie:

Telefon stacjonarny 56 687 52 08
Telefon komórkowy 535 145 001

14. Palce zabaw, boiska, siłownie

Infrastruktura publiczna zostaje zamknięta do odwołania. Apelujemy by nie gromadzić się w tych miejscach.

15. Zasiłki opiekuńcze

W związku z zamknięciem placówek rodzice dzieci do lat 8 mogą otrzymać 14-dniowy zasiłek opiekuńczy w wysokości 80% wynagrodzenia. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest na analogicznych zasadach jak dotychczas przyznawane zasiłki opiekuńcze z tytułu ubezpieczenia chorobowego. Należy złożyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki (druk ZUS Z-15 A). Formularz obowiązuje zarówno gdy zasiłek opiekuńczy wypłaca płatnik, jak i gdy wypłaca go ZUS – druki dostępne są do pobrania na stronie ZUS-u: www.zus.pl/wzory-formularzy/zasilki/zasilek-opiekunczy


Co ważne, nie jest konieczne uzyskanie zwolnienia lekarskiego u lekarza.


W związku z tym, że sytuacja zagrożeniem koronawirusem jest bardzo dynamiczna i zmienia się z godziny na godzinę prosimy śledzić wiarygodne źródła informacji.


Bieżące informacje dotyczące koronawirusa znaleźć można na stronach:
◦ www.gov.pl/web/koronawirus
◦ www.gis.gov.pl
◦ www.pluznica.pl

 

Koronawirus w gminie Płużnica - raport codzienny

------------------------------------------------------------------------------ Komunikat wójta gminy Płużnica z dnia 2 kwietnia 2020 r. w sprawie koronawirusa. Informuję, że na terenie gminy Płużnica mamy obecnie: ▶️ 0 potwierdzonych zakażeń koronawirusem ▶️ 31 osób objętych...

Czytaj

Stan zagrożenia epidemicznego

Szanowne Mieszkanki i Szanowni Mieszkańcy, Premier poinformował, że wprowadzony zostaje stan zagrożenia epidemicznego. Podjęto decyzje w sprawie dodatkowych ograniczeń, które są niezbędne, żeby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Apelujemy by zostać w domach i wychodzić tylko...

Czytaj

Wróciłeś z zagranicy? Zostań w domu!

Apel do mieszkańców i osób przebywających w naszej gminie, którzy powrócili lub powracają do Polski. Bez względu na miejsce i cel podróży zróbcie kwarantannę. Zostańcie w domach ‼ źródło: Główny Inspektorat Sanitarny źródło: Ministerstwo...

Czytaj

Lista szpitali

W związku z przekształceniem szpitala w Grudziądzu w zakaźny nie działa SOR, funkcjonuje jedynie przychodnia zdrowia oraz nocna i świąteczna opieka. Wyizolowany został jeden budynek dla pacjentów w stanach zagrożenia życia, niezarażonych koronawirusem.

Czytaj

Informacje o wsparciu ZUS w ramach tarczy

Zachęcamy do przeczytania załączonego newslettera. Zamieszczone tam są informacje o wsparciu ZUS w ramach tarczy antykryzysowej, zasiłku opiekuńczym, waloryzacji, 13 emeryturze. Newsletter nr 1_20

Czytaj

Telefoniczna linia wsparcia psychologicznego

W związku z sytuacją epidemiologiczną PCK uruchomiło telefoniczną linię wsparcia psychologicznego (22 230 22 07). Będzie ona funkcjonowała codziennie w godzinach 10:00-22:00. Dyżury pełnić będą psycholodzy-wolontariusze. Działania linii wsparcia obejmują pierwszą pomoc psychologiczną,...

Czytaj

Walka z koronawirusem w gminie Płużnica

Chyba nikt się nie spodziewał, że nasze życie zmieni się tak bardzo, w tak krótkim czasie. Dziś wszystko co robimy podporządkowane jest walce z koronawirusem. Szybko pojawiają się nowe zagrożenia i wyzwania, na które musimy odpowiedzieć. W tym artykule chcę przedstawić jakie działania...

Czytaj

Gry edukacyjne przez Internet dla dzieci i młodzieży

Wirtualna wycieczka po kujawsko-pomorskich parkach krajobrazowych, podróż po regionie śladem Fryderyka Chopina, ciekawostki o zabytkach i atrakcjach turystycznych, a także quizy, kolorowanki i układanki – to propozycja dla dzieci i młodzieży szkolnej pozostających w domach ze względu na...

Czytaj

E-usługi zamiast wizyty w urzędzie skarbowym

E-usługi zamiast wizyty w urzędzie skarbowym Czasowo ograniczyliśmy dostęp do Urzędu Skarbowego w Wąbrzeźnie ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa. do 10 kwietnia 2020 r. PODATKI MOŻESZ ROZLICZYĆ NA 2 SPOSOBY: On-line poprzez Twój e-PIT, e-Deklaracje, e-PUAP. W...

Czytaj

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij