Młodzież edukuje się o „fast fashion”
Młodzieżowa Rada Ekologiczna powiatu wąbrzeskiego wraz z wolontariuszami EkoWspółdzielni uczestniczyli w wizycie studyjnej w Centrum Ekoedukacji „Punkt Zwrotny” w Warszawie. Młodzi ludzie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych dot. fast fashion.
Celem wizyty studyjnej w centrum ekoedukacji „Punkt zwrotny” było przyjrzenie się problemowi nadprodukcji i bezrefleksyjnej konsumpcji mody, czyli „fast fashion”. Nadmierna produkcja ubrań, wykonanych z niskiej jakości sztucznych materiałów takich jak poliester, czy akryl, stanowią bardzo poważne zagrożenie dla środowiska i pogłębiają kryzys klimatyczny. „Szybka moda” to także problem odpowiedniego traktowania i wynagradzania pracowników, szyjących ciuchy, którzy pracują w niewolniczych warunkach. Klaudia Antoszek wolontariuszka EkoWspółdzielni relacjonuje wizyute studyjną w następujących słowach „Pojęcie szybkiej mody staje się coraz bardziej popularny wśród ludzi. Niestety nadal duża część z nich nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo poważna jest to sprawa. Na zajęciach mogliśmy pogłębić naszą wiedzę na ten temat i dowiedzieć się wielu ważnych rzeczy. Fast fashion praktykuje większość z nas, kupując w tzw. sieciówkach. Ubrania produkowane są tam masowo, a osoby, które przyczyniają się do ich produkcji, to przeważnie dzieci, które zarabiają za to naprawdę małe pieniądze.
EkoCentrum „Punkt zwrotny” to miejsce, które w niesztampowy sposób ujmuje tematy ekologiczne. Młodzi ekolodzy z powiatu wąbrzeskiego, pogłębiali swoją wiedzę z zakresu ochrony środowiska, rozwiązując multimedialne zagadki i pokonują wyzwania na czas. Poza solidną dawką wiedzy, młodzi dowiedzieli się, jak być modnym i jednocześnie zadbać o ekologię. Jak mówi Klaudia Antoszek „Istnieje wiele innych opcji poza zaopatrywaniem się w rzeczy w takich sklepach. Jedną z nich jest kupowanie ubrań z drugiej ręki. W dzisiejszych czasach second-handy są coraz bardziej popularne, a posiadanie rzeczy z takich miejsc nie jest wstydem, tak jak kiedyś, a czymś dzięki czemu ludzie mogą zyskać podziw innych. Dodatkowo można też tworzyć własne projekty i doprowadzać je do realizacji. Łączenie różnych materiałów i wzorów? Widać takie rzeczy coraz częściej, co również może inspirować innych do tworzenia własnych ubrań. Ludzie powinni zastanowić się, czy na pewno chcą wspieranie firmy, które stwarzają niehumanitarne warunki pracy oraz które wpływają na negatywny stan powietrza. Nie jesteśmy w stanie od razu wprowadzić w życie wszystkich zmian, jest to prawdopodnie dosyć długa droga, aby pozbyć się wszystkich swoich złych nawyków. Jednak wierzę, że małymi kroczkami, dojdziemy do momentu, gdy każdy z nas będzie tak samo mocno troszczył się o Naszą planetę, bo przecież mamy ją tylko jedną.
Wyjazd studyjny został zorganizowany w ramach projektu „EkoPoglądy wspierają samorządy” który realizowany jest przez Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica, współfinansowany ze środków Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030".
Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica