II Płużnickie Forum Gospodarcze
Dnia 16 października 2014 r. w Płużnicy odbyło się drugie Płużnickie Forum Gospodarcze. W spotkaniu wzięło udział 38 osób, w tym 26 przedsiębiorców.
Podczas spotkania, uczestnicy mieli okazję zapoznać się m.in. ze zrealizowanymi zadaniami inwestycyjnymi w gminie Płużnica, z założeniami budżetu gminy na 2015 rok, programem zatrudniania młodocianych pracowników, planowanymi dotacjami dla przedsiębiorców w RPO i PROW w nowej perspektywie UE na lata 2014-2020 i ofertą wsparcia w zakresie poszukiwania zagranicznych rynków zbytu. Oprócz tego prezentowane były zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz nowe sposoby aktywizacji zawodowej bezrobotnych. Ze swoją ofertą dotyczącą produkcji energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych zapoznała zgromadzonych firma PiTERN z Wielkopolski.
Zgodnie z zapowiedziami, co pół roku organizujemy spotkanie z przedsiębiorcami. Celem forum jest wymiana informacji pomiędzy przedstawicielami biznesu, władz gminy Płużnica i instytucji około-biznesowych. Zależy nam na tworzeniu jak najlepszych warunków do rozwoju firm, dlatego uważnie wsłuchujemy się w głos tego środowiska. Ponadto dzięki partnerom z różnych instytucji możemy zapewnić naszym przedsiębiorcom najbardziej aktualne informacje dotyczące planowanych konkursów dotacyjnych, które prawdopodobnie będą ogłaszane już w 2015 roku - wyjaśnia Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica.
W pierwszym wystąpieniu wójt Marcin Skonieczka omówił najważniejsze zadania inwestycyjne zrealizowane w latach 2011-2014 i przedstawił planowane zadania na 2015 rok. Zapoznał także uczestników forum z budżetem gminy Płużnica na 2015 rok oraz przedstawił ofertę tworzonego Płużnickiego Parku Inwestycyjnego.
O korzyściach wynikających z zatrudnienia młodocianego pracownika opowiedziała Małgorzata Wiśniewska asystentka wójta. Kolejne wystąpienie dotyczyło wsparcia przedsiębiorców w nowej perspektywie Unii Europejskiej, RPO WK-P 2014-2020. Bartosz Wojtaczka Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu opowiedział o wzmocnieniu innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu. W swoim wystąpieniu przedstawił m.in. możliwości wsparcia dla przedsiębiorców w zakresie projektów inwestycyjnych tj. zakup nowych urządzeń w celu uruchomienia produkcji nowych produktów, rozszerzenia oferty usługowej, rozszerzenie zakresu działalności na rynki zagraniczne oraz wsparcie o charakterze dotacyjnym.
Uzupełnieniem tych informacji była oferta przedstawiona przez Kujawsko-Pomorskiego Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów w Toruniu. Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Innowacji w Departamencie Rozwoju Gospodarczego Violetta Weroniecka przedstawiła formę współpracy COIE z przedsiębiorcami m.in. w zakresie obsługi inwestorów zagranicznych, zainteresowanych podjęciem działalności gospodarczej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, dodatkowo zachęcała do bezpłatnego zamieszczenia ofert inwestycyjnych typu greenfield (tereny inwestycyjne) i brownfield (jak hale i budynki) w bazie ofert inwestycyjnych Ponadto, mówiła o wsparciu eksporterów w poszukiwaniu klientów na rynkach zagranicznych oraz o organizowaniu misji gospodarczych dla przedsiębiorców z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.
Duże zainteresowanie wzbudził temat pomocy w zakresie przedsiębiorczości rolno – spożywczej w ramach PROW 2014-2020. Zastępca Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARMiR w Toruniu Kamil Kalemba przedstawił działania w tym zakresie m.in. warunki udzielania premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, wsparcia działalności gospodarczej dotyczącej świadczenia usług rolniczych oraz pomoc na inwestycje w przetwórstwie.
Kolejny temat przedstawił Wojciech Dombrowski Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wąbrzeźnie. Podczas wystąpienia dokonał szczegółowej analizy zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Poruszane zostały kwestie wsparcia zatrudnienia młodych pracowników, wsparcia pracodawców zatrudniających bezrobotnych w wieku 50 plus.
Ostatnim tematem forum były odnawialne źródła energii, który omówił Jarosław Berka, konsultant ds. energii odnawialnych w firmie piTERN. Przedstawił m.in. korzyści z zamontowania i produkcji energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych w firmie.
Firma piTERN wspiera inwestorów, rolników i osoby prywatne w rozwijaniu projektów fotowoltaicznych. Dział projektowy pomaga w wyborze odpowiedniej lokalizacji, ocenia możliwość podłączenia do sieci energetycznej, przygotowuje niezbędną dokumentację, uzyskuje wymagane pozwolenia, w tym warunki przyłączeniowe.
Spotkanie zakończył lunch, podczas którego prowadzone były rozmowy kuluarowe z gośćmi z instytucji i organizacji okołobiznesowych. Forum odbyło się w restauracji "Gospoda przy Piecu". Zadanie było finansowane ze środków budżetu gminy Płużnica.
Zatrudnienie młodocianych pracowników
Wsparcie przedsiębiorstw w nowej perspektywie Unii Euopejskiej, RPO WK-P na lata 2014-2020
Kujawsko-Pomorskie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów w Toruniu
PROW 2014-2020 w zakresie przedsiębiorczości rolno-spożywczej
Zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowe formy aktywizacji zawodowej bezrobotnych
Odnawialne Źródła Energii, instalacje fotowoltaiczne w firmach