O gminie
Serdecznie witamy w gminie Płużnica!
Gmina Płużnica jest położona na ziemi chełmińskiej, w powiecie wąbrzeskim, w województwie kujawsko-pomorskim. Ma dogodne usytuowanie ze względu na bliskość miast takich jak Toruń, Bydgoszcz, Chełmno i Grudziądz. Gmina liczy 4601 mieszkańców i obejmuje 12 tys. ha powierzchni.
Znana jest przede wszystkim z przedsiębiorczości i aktywności mieszkańców. To właśnie tu, w 1998 r. powstał pierwszy w Polsce wiejski inkubator przedsiębiorczości, a organizacje pozarządowe w ostatnich latach pozyskały ze środków Unii Europejskiej ponad 20 mln zł. Ponadto w Płużnicy działa fundusz poręczeń kredytowych i realizowane są liczne projekty dla przedsiębiorców i osób chcących założyć działalność gospodarczą. Lokalną gospodarkę tworzy ponad 180 mikroprzedsiębiorstw i kilka średniej wielkości firm znanych i cenionych w swoich branżach. Są to między innymi:
- Plast-farb - opakowania bezpieczne z folii oraz taśmy zabezpieczające,
- Piekarnia -Cukiernia Bogdan Jarząb - pieczywo, ciasta, ciasteczka kruche i słodycze,
- Nitex - wkłady meblowe, materace i poduszki ozdobne,
- Korab - szkielety drewniane do mebli tapicerowanych,
- GRAN-FOL - tworzywa sztuczne,
- Remedium s.c. - kiszona kapusta, ogórki i sałatki,
- Hermes – transport międzynarodowy,
- Sano - nowoczesne żywienie i poprawa zdrowia zwierząt.
Ponadto atutem gminy Płużnica są przyjazne warunki przyrodnicze. Grunty orne zajmują 9.959 ha, co stanowi 83,1% powierzchni gminy. Na terenie gminy funkcjonują wyspecjalizowane gospodarstwa rolne wytwarzające produkty rolne wysokiej jakości. W związku z tym, istnieją duże możliwości w zakresie rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego, przechowalnictwa i produkcji ekologicznej.
Lokalne firmy, organizacje pozarządowe oraz władze samorządowe są otwarte na kontakty i wspólne przedsięwzięcia z partnerami z kraju i zagranicy. Hasło przewodnie władz gminy, to „Pole możliwości”.
Gmina Płużnica na tle innych gmin w Polsce
Gminę Płużnica wyróżnia się spośród innych gmin wiejskich w Polsce w następujących obszarach: nastawienie na rozwój gospodarczy, rozwój organizacji pozarządowych i społeczeństwa obywatelskiego, informatyzacja.
Władze gminy Płużnica na pierwszym miejscu stawiają rozwój gospodarczy. W 2021 roku opracowana została nowa strategia rozwoju, która określiła, iż głównym celem gminy jest tworzenie dobrych warunków i przyjaznej przestrzeni do osiedlania się, mieszkania, edukacji, rozwoju osobistego i społecznego, współpracy, aktywności zawodowej, prowadzenia działalności rolniczej i gospodarczej oraz spędzania czasu wolnego. Założenia nowej strategii mają zostać osiągnięte między innymi poprzez rozwój mieszkalnictwa, zapewnienie wysokiego poziomu usług, zwiększenie dostępności komunikacyjnej czy też wzrost poziomu usług społecznych dla mieszkańców.
Osiągnięcia w powyższych obszarach potwierdzają otrzymane nagrody:
- W 2019 roku gmina Płużnica zajęła II miejsce w ogólnopolskim rankingu Dziennika Gazeta Prawna "Perły Samorządu 2019" w kategorii gmin wiejskich. Ponadto wspólnie z miastem Gdynia i Gdańsk gmina Płużnica uzyskała tytuł „Liderzy Dobrych Praktyk” w kategorii oświata. Docenione zostało przedsięwzięcie „Płużnickie Forum Edukacyjne”.
- W 2019 roku gmina Płużnica została również wyróżnienia w XXIII edycji rankingu „Złota Setka Pomorza i Kujaw”, zajmując drugie miejsce wśród gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w kategorii najlepsza inicjatywa w zakresie wsparcia lokalnego rozwoju gospodarczego.
- W 2020 roku gmina Płużnica zajęła ósme miejsce w Polsce wśród 1.555 gmin wiejskich w Rankingu wykorzystania środków europejskich przez samorządy w latach 2014-2019 opublikowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota".
- W 2021 roku gmina Płużnica otrzymała tytuł Ambasadora Polskiej Strefy Inwestycji za szczególną dbałość o wsparcie inwestorów nadany przez Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
- W 2021 roku Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica, zajął pierwsze miejsce w Polsce w IX edycji rankingu "Perły Samorządu 2021" przeprowadzanym przez Dziennik Gazeta Prawna przy wsparciu merytorycznym PwC otrzymując tytuł najlepszego włodarza. Dodatkowo gmina Płużnica sklasyfikowana została na drugim miejscu tego rankingu wśród samorządów do 5 tys. mieszkańców.
- W 2022 Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica, zajął II miejsce w Polsce w kategorii Najlepszy włodarz - gminy wiejskie w X edycji ogólnopolskiego Rankingu Perły Samorządu 2022 Dziennika Gazeta Prawna. Gmina Płużnica została sklasyfikowana na III miejscu w kategorii Najlepszy samorząd - Gminy wiejskie.
- W 2022 roku gmina Płużnica zajęła dziewiąte miejsce w Polsce w rankingu „Wykorzystanie środków funduszy Unii Europejskiej 2022” przygotowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”
Oferta inwestycyjna gminy Płużnica
Park inwestycyjny przy węźle autostradowym A1.
W grudniu 2015 roku gmina wybudowała Płużnicki Park Inwestycyjny w miejscowości Bartoszewice, przy drodze wojewódzkiej nr 548 Wąbrzeźno-Stolno, w odległości 6 km od węzła autostradowego A1. W ramach zadania zakupiony został grunt, wybudowane drogi, ścieżki pieszo-rowerowe, sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej, sieć wodociągowa, energetyczna, gazowa oraz światłowodowa. Płużnicki Park Inwestycyjny to grunty o powierzchni 22,2 ha. W 2018 roku pozyskano pierwszego inwestora – firmę SANO Nowoczesne Żywienie Zwierząt Sp. z o.o., która w 2022 roku otworzyła swój drugi zakład produkcyjny w kraju właśnie w gminie Płużnica. Dotychczas w Płużnickim Parku Inwestycyjnym zainwestowało pięć firm, działających na rynku krajowym i światowym. Do tych firm należą kolejno: SANO Nowoczesne Żywienie Zwierząt Sp. z o.o., ELPIGAZ Sp. z o.o., SERAFIN P.U.H. Andrzej Serafin, SPEED GRUPA Sp. z o.o. oraz Ampol-Merol Sp. z o. o. W ofercie parku pozostały cztery, w pełni uzbrojone tereny inwestycyjne o powierzchniach: 1,61 ha, 1,34 ha, 1,25 ha, 1 ha. Grunty mogą zostać wydzierżawione lub sprzedane zainteresowanym firmom. Przedsiębiorstwa, które zdecydują się zainwestować w Płużnicy otrzymają zwolnienie z podatku od nieruchomości na okres od 1 do 5 lat. Długość zwolnienia z podatku od nieruchomości zależna jest od ilości utworzonych miejsc pracy oraz ulgi w podatku dochodowym CIT.
Inwestycje w budownictwo mieszkaniowe
Wiodącą miejscowością w gminie jest Płużnica. Jest to wieś, z potencjałem do rozwoju budownictwa mieszkaniowego jedno i wielorodzinnego. W obowiązującym planie miejscowym przeznaczono na ten cel odpowiednie tereny. Na działce w centrum Płużnicy w 2020 roku powstał budynek wielorodzinny komunalny, z możliwością wykupu mieszkań na własność. Docelowo planowane jest tam wybudowanie osiedla mieszkaniowego. Ma ono być usytuowane w tzw. „Nowym Centrum Płużnicy”. W pobliżu budynku wielorodzinnego wybudowano nową drogę, przedszkole i żłobek.
Inwestycje w turystykę nad jeziorami
Gmina Płużnica ma uchwalone plany miejscowe nad jeziorem w Wieldządzu i w Ostrowie nad jeziorem Wieczno. Od 2013 roku władze inwestują w infrastrukturę turystyczną. Wybudowane zostały pomosty, plaże i ścieżki pieszo-rowerowe. Równolegle inwestorzy prywatni rozpoczęli budowę domków letniskowych. Obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego umożliwiają także lokalizację pensjonatów, barów i innej infrastruktury związanej z obsługą turystów. Dodatkowo Młodzieżowa Rada Gminy Płużnica wraz ze Stowarzyszeniem Gminy Płużnica podjęła projekt stworzenia „Wyspy Młodych” na grodzisku Shlossberg, stanowiącego część jeziora Wieldządzkiego.