Pożar w Goryniu
12 sierpnia br. w godzinach wieczornych wybuchł gwałtowny pożar w budynku gminnym w Goryniu, który zniszczył znaczną część dachu, poddasza, a także uszkodził kilka mieszkań socjalnych zajmowanych przez osoby samotne i w trudniejszym położeniu materialnym. Na szczęście nikt nie zginął i żadna z osób nie doznała uszkodzeń, które zagrażały by jej życiu. Wstępne ustalenia wskazują, że przyczyną pożaru było najprawdopodobniej gwałtowne wydostanie się żaru z pieca kuchennego w mieszkaniu na pierwszym piętrze, podczas nieobecności w tym czasie jego użytkownika.
Pożar zajął znaczną część mieszkania i przemieścił się na poddasze. Zaalarmowani mieszkańcy domu gminnego opuścili go, wybiegając i wynosząc cenniejsze rzeczy. W trakcie ewakuacji wiele osób w heroiczny sposób pomagało innym - wyniesiono i uratowano osobę leżącą z niedowładem, wynosząc ją na zewnątrz budynku. Odwagą i poświęceniem wykazał się szczególnie pan Piotr Jędrak, który w trakcie pomagania sam doznał poparzeń i urazu nogi, co wymagało pomocy lekarskiej. Zawiadomiono pogotowie, straż - przybyły jednostki z Płużnicy, Błędowa , Nowej Wsi Królewskiej oraz 3 zastępy z Powiatowej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie. Zarzewie pożaru ugaszono około godziny 23 a akcja dogaszania trwała długo po północy. W akcji ratowniczej oraz ewakuacyjnej wzięło udział kilkudziesięciu strażaków oraz pracownicy UG a także z GOPS. Ogółem ewakuacją objęto 11 osób. Tuż po akcji ugaszenia pożaru wezwany inspektor nadzoru budowlanego z Wąbrzeźna po przeglądzie obiektu wydał postanowienie o zakazie jego użytkowania przez mieszkańców z uwagi na skalę uszkodzeń i zagrożeń budowlanych.
W ramach akcji ratunkowo - ewakuacyjnej kierowanej z ramienia Gminy przez panią Magdalenę Szczepanik oraz Emila Łydzińskiego dwie osoby były hospitalizowane, a jedna z uwagi na pogorszenie stanu zdrowia spowodowanego stresem pourazowym a także wiek i częściowy niedowład umieszczona została w szpitalu na obserwacji. Poparzonemu właścicielowi mieszkania w którym wybuchł pożar założono specjalistyczny opatrunek na twarz. W dniu pożaru wszystkim osobom zapewniono schronienie w Centrum Edukacji Ekologicznej w Orłowie, gdzie mieści się pawilon noclegowy oraz zaplecze kuchenne i sanitarne. Z tej formy zabezpieczenia skorzystały w pierwszym dniu 2 osoby, a pozostałe postanowiły spędzić noc u swoich krewnych i znajomych. W dniu 13 sierpnia kontynuowano organizację pomocy dla pogorzelców i w ramach ustalonej pomocy socjalnej oraz propozycji zasiedleń do Centrum w Orłowie skierowanych zostało kolejnych 7 osób. Łącznie przebywa w tej placówce 9 osób - d wie osoby z poszkodowanych postanowiły skorzystać z propozycji opieki rodziny a także przyjaciół. Wszystkie osoby skierowane do tej placówki objęte zostały doraźną pomocą finansową i rzeczową , a także zabezpieczono im posiłki. Wsparcia w organizacji zasiedlenia i rozwiązywania bieżących spraw udziela GOPS a także sołectwo Orłowo z panią sołtys Eleonorą Chojnacką jak również panie zatrudnione na pracach społecznie użytecznych.
W najbliższym czasie podjęta będzie przez Gminę decyzja o odbudowie spalonej części budynku w Goryniu, jego modernizacji i przywróceniu pełnego funkcjonowania wszystkich mieszkań socjalnych.
Ośrodek pomocy społecznej organizuje zbiórkę sprzętu i odzieży dla osób poszkodowanych w tym pożarze - osoby chętne do przekazania pomocy mogą zgłaszać ją bezpośrednio do GOPS tel. 56 6887509.