Szanowni Mieszkańcy Gminy Płużnica
Cieszę się bardzo, że możemy obchodzić w tym roku 10. Jubileusz naszego partnerstwa z Płużnicą. Nader dumna jestem z tego, iż nasze partnerstwo nie egzystuje tylko na papierze, lecz że doświadczamy go w sposób bardzo intensywny przy dużym współudziale ludzi w obu gminach.
Serdecznym życzeniem jest przy tym dla mnie wymiana młodych w gminie zbiorczej Hagen i w gminie Płużnica. Kto bawił już kiedyś z wizytą u naszych sąsiadów w Polsce, ten z pewnością mi przytaknie – Polska jest zawsze warta odwiedzin.
Stowarzyszenie Akcja Gmin na rzecz Środowiska w Hannowerze (nazwa niemiecka : Kommunale Aktion U.A.N., Hannover) wezwała w roku 2000 wszystkie gminy w Niemczech, działające na prawach komunalnych podmiotów terytorialnych, do zawierania za granicą międzynarodowych partnerstw w zakresie gospodarki ściekowej. Gmina zbiorcza Hagen podążyła za tym apelem, zakładając w roku 2002 istniejące do dziś partnerstwo z gminą Płużnica.
Zagadnienie utylizacji ścieków było w istocie jedynie punktem wyjścia. W czasie, który upłynął, odbyły się liczne spotkania z udziałem zainteresowanych kobiet, mężczyzn i młodzieży, dotyczące wielu innych tematów, takich jak rolnictwo, młodzież, straż pożarna i biznesmenki. Partnerstwo żywi się wielorakością i zaangażowaniem uczestniczek/-ków. Oznaką żywotności jest m.in. to, że w międzyczasie następowały co jakiś czas zmiany
w kierownictwach administracji, jak i w obrębie większości politycznych. Wszyscy opowiadali się ustawicznie po stronie partnerstwa. Po polskiej stronie zakładał partnerstwo wójt Lech Skonieczka, zaś po nim nastąpił Janusz Marcinkowski, a od listopada angażuje się na rzecz partnerstwa Marcin Skonieczka.
Po niemieckiej stronie zakładali partnerstwo wójt gminy zbiorczej Arno Skorniakow i jego honorowa, tj. nieetatowa, zastępczyni pani Anneliese Nagels. Natomiast ja kontynuuję chętnie ich dzieło od mego objęcia urzędu w listopadzie 2006.
Płużnicę i Hagen łączy długa historia, w której bywały również i bardzo trudne okresy. Nasze wspólne korzenie są jednakże nie do przeoczenia i w moim mniemaniu winniśmy o nie bardzo dbać. Partnerstwo służy nam wszystkim, abyśmy zbliżali się do siebie w zjednoczonej Europie coraz lepiej się nawzajem poznając. Nigdy dotąd relacje między Polską a Niemcami nie były tak dobre jak dzisiaj. Jest to uwarunkowane nie tylko przez dobrą sytuację polityczną w ogóle. Przede wszystkim konkretne stosunki międzyludzkie przyczyniły się do tego, że mamy te dobre relacje. Stanowimy wśród miast i gmin jedno z niemal 1000 partnerstw, które wnoszą dziś swój wkład ku temu, ażeby społeczeństwa cywilne zrastały się z sobą i aby granice zanikały coraz bardziej także i w naszych głowach. Europa to wielkie słowo i ludzie częstokroć nie odnoszą go do siebie. Wydaje się im nazbyt dalekie. A rzecz jest przy tym taka prosta: Europa jest tu u nas, w gminie zbiorczej Hagen, dokładnie tak samo jak w Płużnicy. Możemy poprzez partnerstwo przyczyniać się do tego, by zjednoczona Europa była oraz pozostała czymś realnym. Nasze partnerstwo służy temu, byśmy coraz lepiej poznawali się nawzajem, uczyli się od siebie i wzajemnie się wspierali. Przez projekty powstające z naszego partnerstwa angażujemy ludzi w naszej gminie aktywnie i inicjatywnie w dalszym rozbudowywaniu Europy.
Wespół mamy możność formułowania naszych wizji przyszłości dla Europy. Składam moje serdeczne podziękowania wobec tych Wszystkich, którzy przyczynili się do tego, iż partnerstwo jest napełnianie życiem.
Życzę także i sobie, aby dzięki naszemu partnerstwu powstało możliwie wiele osobistych przyjaźni, przyczyniających się ku temu, byśmy wznosili na naszych wspólnych korzeniach mocny fundament, znajdujący się pod obroną cudownego dachu, jakim jest Europa,
i byśmy nadal potrafili budzić entuzjazm ludzi w naszych gminach dla projektu „Płużnica – Hagen“.