Dyskutowali o edukacji - I. Płużnickie Forum Edukacyjne
Za nami I Płużnickie Forum Edukacyjne. Wzięło w nim udział ponad sto osób. Podczas konferencji dzieci, młodzież, rodzice, nauczyciele, władze gminy Płużnica i eksperci wspólnie zastanawiali się co mogą wspólnie zrobić dla rozwoju edukacji?
Forum otworzył Marcin Skonieczka – Wójt Gminy Płużnica. W swoim wystąpieniu, mówił, że nie powinniśmy skupiać się na ograniczeniach, czy złościć się na system i obowiązujące regulacje. Prosił uczestników Forum, aby każdy zastanowił się co może zrobić, za co może wziąć odpowiedzialność?
Punktem wyjścia do rozważań o wspólnych działaniach dla rozwoju edukacji była diagnoza obecnej sytuacji, w tym potrzeb uczniów. Bardzo mocno wybrzmiał głos młodzieży. Najpierw Joanna Pietrasik, Prezeska Fundacji Civis Polonus, szukała odpowiedzi na pytanie "Dlaczego warto słuchać głosu dzieci i młodzieży?", a następnie, podczas warsztatów zachęcała młodych ludzi do wyrażenia swoich oczekiwań. Następnie młodzież przedstawiła uczestnikom Forum swój punkt widzenia. Mówili oni między innymi o tym, że muszą dojeżdżać starymi autobusami, brakuje im w szkole sklepiku szkolnego, sali wyciszeń czy luster. Prosili nauczycieli o wyrozumiałość. Każdy nauczyciel uważa, że jego przedmiot jest najważniejszy, a możliwości uczniów są ograniczone. Zdarza się, że po szkole muszą poświęcać jeszcze cztery godziny na naukę i nie mają czasu wolnego. Czasami mają również więcej niż trzy sprawdziany w tygodniu, ponieważ nauczyciele omijają to uzgodnienie i sprawdzian nazywają dużą kartkówką. Młodzież chciałaby mieć także wybór w zakresie posiłków dostarczanych do szkoły i w zakresie godziny odwozu po lekcjach. Chcieliby również mieć więcej zajęć pozalekcyjnych.
Pod hasłem "Da się!" Oktawia Gorzeńska, Dyrektorka 17 LO w Gdyni, opowiedziała o wprowadzaniu zmian w publicznej szkole. Przekonywała, że "małe kroki powodują wielkie zmiany". Anna Piątek z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu prowadziła panel "Jak stworzyć szkołę, do której chętnie chodzą uczniowie?". Swoją prezentację zakończyła stwierdzeniem, że najważniejsze jest wsłuchiwanie się w potrzeby uczniów! Inspirujące było również wystąpienie Grażyny Truszkowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Ełku. Szkoła ta jest jedną z 44 szkół w Europie należącej do sieci „Szkoły z mocą zmieniania świata” prowadzonej przez organizację Ashoka.
W czasie warsztatów dla młodzieży i dorosłych dzieci brały udział w zajęciach z animatorkami. Uczestnicy mogli także zapoznać się z pracami najmłodszych, którzy przygotowali makietę i rysunki p.t. "Przedszkole naszych marzeń".
W drugiej części wydarzenia zorganizowana została debata w formie World Café. Przy ośmiu stolikach uczestnicy Forum szukali odpowiedzi na pytania:
- Po co jest szkoła? Jaka jest rola szkoły w edukacji dzieci i młodzieży?
- Jak zapewnić dzieciom i młodzieży wpływ na edukację? O czym dzieci i młodzież chcą decydować w naszych szkołach?
- W jakie kompetencje szkoła ma wyposażyć ucznia? Jaki ma być uczeń kończący szkołę w gminie Płużnica?
- Jaka jest rola rodziców w procesie edukacyjnym? Jak zapewnić rodzicom wpływ na edukację?
- Jaka powinna być edukacja w gminie Płużnica? Jakie rozwiązania chcielibyśmy wdrożyć w naszych szkołach?
- Jakie są najważniejsze problemy w edukacji w gminie Płużnica? Co można zmienić w edukacji w gminie?
Ostatnim punktem spotkania było zaprezentowanie wyników prac w grupach.
Serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w organizację I Płużnickiego Forum Edukacyjnego! W szczególności dziękuję grupie partycypacyjnej, która wypracowała koncepcję Forum, radnym z Młodzieżowa Rada Gminy Płużnica oraz młodzieży ze szkoły w Nowej Wsi Królewskiej za zapewnienie obsługi wydarzenia i jego prowadzenie, p. Elżbiecie Małek i p. Dorocie Horodeckiej, dyrektorkom szkoły, w której miało miejsce spotkanie, wszystkim prelegentkom za inspirujące wystąpienia, opiekunkom i dzieciom ze świetlic w Orłowie i Płużnicy za przygotowanie prac plastycznych, p. Pawłowi Grędzickiemu za obsługę techniczną, p. Ilonie Kopacz, p. Marii Bojarskiej i p. Andrzejowi Piątkowskiemu za pomoc oraz TVP Bydgoszcz za nagranie krótkiej relacji. Serdecznie dziękuję p. Elżbiecie Wiśniewskiej i p. Mariannie Zakrzewskiej, które koordynowały przygotowania i czuwały nad prawidłowym przebiegiem Forum! Dziękuję wszystkim uczestnikom - dzieciom, młodzieży, rodzicom, nauczycielom i radnym za ich aktywny udział! - mówi Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica
Film z I. Płużnickiego Forum Edukacyjnego