Jak osiągnąć sukces?
Końcówka poprzedniego tygodnia obfitowała w wydarzenia skierowane do młodych. W czwartek, 16 maja, odbyła się pogadanka bez krawata zatytułowana „Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?”, a w piątek, 17 maja, Młodzieżowa Rada Gminy Płużnica zorganizowała debatę pn. „Obierz kierunek!”. Oba wydarzenia miały miejsce w szkole w Nowej Wsi Królewskiej.
Wiesz jak osiągnąć sukces?
W czwartek, na zaproszenie Marcina Skonieczki, wójta, gminę Płużnica odwiedziła grupa alumnów Leadership Academy for Poland. Pierwszym punktem programu pobytu było spotkanie z uczniami klas VII i VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum. Goście w roli prelegentów odpowiadali na pytanie „Jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym?”. W spotkaniu mogli wziąć udział wszyscy uczniowie obecni tego dnia w szkole. 45minutowe spotkania odbywały się równolegle w trzech salach. Uczestnicy paneli mogli posłuchać historii o osiąganiu sukcesu w biznesie, nauce, mediach, organizacjach pozarządowych czy instytucjach publicznych. Porad w tych dziedzinach udzielali Karolina Adamska, Dorota Keller-Zalewska, Aleksandra Olszańska, Julita Rudolf, Wojciech Bojanowski, Andrzej Kuśmierz, Jacek Purski, Marcin Słoma i Piotr Świętochowski.
Każdy z prelegentów udzielił cennych rad, dając uczestnikom spotkania wiele inspiracji i przede wszystkim motywacji do działania. Ponadto, czwartkowe spotkanie odbywało się w luźnej atmosferze i widać było, że mimo osiągnięcia dużych sukcesów, prelegenci to osoby bardzo otwarte i chcące dzielić się swoimi doświadczeniami.
Obierz kierunek
W piątek, 17 maja, w szkole w Nowej Wsi Królewskiej odbyła się debata zorganizowana przez Młodzieżową Radę Gminy Płużnica. W pierwszej części debaty uczniowie słuchali wykładu Grzegorza Świerada, pochodzącego z gminy Płużnica przedsiębiorcy, który przez wiele lat podróżował po świecie, a od 10 lat realizuje różnego typu projekty technologiczne. Grzegorz opowiedział o swoich doświadczeniach, jednocześnie pokazując kierunki myślenia i działania potrzebne do osiągnięcia zawodowego sukcesu.
NOoE
W drugiej części debaty MRGP zorganizowana została Narada Obywatelska o Edukacji. Noe to ogólnopolska akcja zainicjowana przez nauczycieli i nauczycielki, skupionych w grupie JaNauczyciel i Protest! To członkowie tych grup są inicjatorami i motorem Narad Obywatelskich o Edukacji NOoE. W przygotowaniach wspomagali ich przedstawiciele kilku organizacji i instytucji zajmujących się edukacją, a także konsultacjami społecznymi, w tym Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia.
Narady odbywają się w każdym miejscu w Polsce, wszędzie tam, gdzie są osoby zainteresowane tematem edukacji. Grupa inicjatorów przygotowała zestaw zagadnień, które wykorzystane zostały podczas drugiej
części debaty, jaką było world cafe.
Uczestnicy world cafe pracowali przy stolikach dyskutując o tym:
- Czego uczy szkoła? Do czego przygotowuje?
- Jak uczymy i wychowujemy? Jak motywujemy do nauki? Jakich doświadczeń dostarczamy?
- Jaka jest rola szkoły w społeczności lokalnej?
- Jaki jest kształt wewnętrznych relacji w szkole: w trójkącie nauczyciele – uczniowie – rodzice?
- Jaka jest pozycja nauczycieli? Jakie oczekiwania w stosunku do nich?
Na zakończenie uczestnicy podsumowali wyniki pracy w grupach. Prowadząca debatę, Julia Antoszek, podziękowała uczestnikom za udział w dyskusji i już zaprosiła na przyszłoroczną debatę.