Udany urlop bliżej, niż myślisz
Z powodu epidemii rok 2020 dla wielu upłynie pod znakiem wypoczynku w Polsce. Nie trzeba jechać daleko, żeby przeżyć na urlopie fascynującą przygodę. W gminie Płużnica na turystów czekają liczne atrakcje. Piaszczyste plaże położone nad czystymi jeziorami przyciągają letników, wędkarzy i miłośników przyrody nie tylko z regionu kujawsko-pomorskiego. Plaże połączone są ścieżką rekreacyjną, która biegnie dawnym traktem kolejowym. Urokliwe miejscowości z fascynującą historią, której świadectwem są cenne zabytki, można zwiedzać, korzystając z gminnych dróg.
Nad jeziorami i rowerowym szlakiem
Gmina Płużnica położona jest w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie wąbrzeskim, na ziemi chełmińskiej. Ma dogodne usytuowanie ze względu na bliskość Torunia, Bydgoszczy i Grudziądza. Znacznym atutem tego terenu są unikatowe walory przyrodnicze oraz zabytki. By przyciągnąć gości nie tylko z najbliższego regionu, władze gminy stale rozwijają swoją ofertę turystyczną, inwestując w infrastrukturę plażową, agroturystykę i solidną bazę noclegową. Sporą atrakcją turystyczną gminy Płużnica są trzy naturalne jeziora polodowcowe: Wieldządz, Płużnica i Wieczno Północne, które stwarzają dobre warunki do wypoczynku. Największe jezioro Wieczno Północne zajmuje aż 347 ha powierzchni. To kąpielisko przyciąga turystów z całego regionu dzięki szerokiej, piaszczystej plaży i przejrzystej wodzie. Wyposażona w plac zabaw oraz siłownię plenerową plaża w Ostrowie to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki letniej i weekendowej zarówno dla osób chcących spędzać czas aktywnie, jak i szukających odpoczynku i wytchnienia. Można tu spotkać osoby pływające łódkami, kajakami czy na deskach surfingowych. Wielu turystów przyjeżdża tu pod namiot, a w specjalnych miejscach można rozpalić ognisko. Niedaleko plaży znajdują się tereny prywatne na sprzedaż z możliwością budowy domków letniskowych lub hotelu. Dojazd do plaży jest bardzo prosty, a samochód zostawimy na położonym tuż obok parkingu. Z kolei Jezioro Wieldządzkie słynie z doskonałych warunków do łowienia ryb, dlatego wybudowano tutaj to, co niezbędne dla wędkarzy, w tym miejsce do wodowania łodzi. Nad jeziorem można nie tylko korzystać z plaży w okresie wakacyjnym, ale także organizować ogniska i chodzić na spacery przez cały rok. Przy plaży znajduje się boisko do gry w piłkę plażową, plac zabaw i wygodny parking. Na półwyspie w południowo-zachodniej części Jeziora Wieldządzkiego znajduje się grodzisko wraz z otaczającą osadą. To pozostałość wczesnośredniowiecznego gródka pełniącego funkcję lokalnego centrum administracyjno-politycznego. Nad jeziorem w Wieldządzu realizowano sceny serialu telewizyjnego dla młodzieży „Pan Samochodzik i templariusze”. W centrum wsi znajduje się poewangelicki kościół. Niegdyś było to sławne w Polsce miejsce dyskotek. Dziś obiekt został wyremontowany z przeznaczeniem na sale konferencyjne czy weselne i szuka kupca. Z plaży w Ostrowie nad jeziorem Wieczno Północne można ruszyć w pieszą wędrówkę lub wyprawę rowerową aż do Płużnicy. Trasa wiedzie po byłym torowisku, które niegdyś łączyło Chełmżę z Mełnem, a w gminie przebiegało m.in. przez miejscowości Orłowo, Płużnica, Wieldządz, Mgowo. Wycieczkę można zakończyć w Płużnicy, goszcząc w „Gospodzie przy piecu”, lub dojechać do pobliskich Bielaw na zabiegi rehabilitacyjne lub relaksacyjne w ośrodku „Medimas”. Urokliwe gminne miejscowości można zwiedzać rowerem, także korzystając z dróg gminnych. Za punkty zwiedzania można obrać liczne przydrożne kapliczki, gminne zabytki, kościoły lub pomniki pamięci narodowej.
Tu komtur miał swoją siedzibę, a Sienkiewicz pisał „Krzyżaków”
Gmina Płużnica stanowi część historycznej ziemi chełmińskiej. Pierwsze osady i grody tworzone tu były już we wczesnym średniowieczu. W okresie państwa krzyżackiego w Wieldządzu znajdowała się siedziba komtura (1278-1308). Na terenie gminy znajduje się wiele zabytków sakralnych, a także pałace i dworki ziemiańskie. Do najcenniejszych zabytków zarejestrowanych w gminie Płużnica należą m.in. kościoły parafialne w stylu gotyckim w Nowej Wsi Królewskiej i Płużnicy oraz kaplica dworska z 1734 r. pw. św. Barbary w Mgowie. W Orłowie zachował się zespół pałacowo-parkowy z XVIII w. z pałacem w stylu neobarokowym oraz parkiem krajobrazowym. Uroki tego miejsca doceniał w 1889 r. Henryk Sienkiewicz podczas pisania powieści „Krzyżacy”. W Bartoszewicach mieści się zespół dworsko-parkowy z XIX w. W Błędowie zachował się kościół parafialny z XIV w., który po pożarze w latach 20. XX w. został rozbudowany. Do kamiennego korpusu nawy dobudowano prezbiterium wraz z zakrystią i kaplicę w stylu neogotyckim oraz kruchtę. W Józefkowie znajduje się klasycystyczny dwór z XIX w. z parkiem krajobrazowym. Pałac należał dawniej do rodu Plehnów. Na terenie gminy zachowały się także tzw. poniatówki - charakterystyczne drewniane domy z lat 30. XX w. Występują głównie w Józefkowie i wsi Płużnica. To typowa, tania zabudowa wznoszona dla osadników z Kongresówki, sprowadzonych na teren gminy w okresie międzywojennym. Osoby zaciekawione lokalną historią mogą zagłębić się w jej tajniki, odwiedzając stronę internetową lokalnego historyka Janusza Marcinkowskiego www.pluznickiehistorie.pl.
Agroturystyka, sport, kultura
Na turystów w gminie Płużnica czekają także gospodarstwa agroturystyczne. W gospodarstwie agroturystycznym w Działowie mieści się stadnina koni, w której można pobrać lekcje jazdy konnej. W pobliżu gospodarstwa znajduje się też mini zoo. Warto odwiedzić Centrum Edukacji Ekologicznej w Orłowie. Ośrodek dysponuje bazą noclegową dla 50 osób. To doskonałe miejsce do organizacji spotkań, szkoleń, warsztatów, konferencji, seminariów, obozów integracyjnych dla młodzieży, wymian międzynarodowych. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Miejsca noclegowe znajdują się również w miejscowościach Bielawy, Płużnica czy Wieldządz. Na terenie gminy istnieją także doskonałe warunki do uprawiania różnych dyscyplin sportu. W Nowej Wsi Królewskiej powstał nowoczesny kompleks sportowy. Do dyspozycji jest boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, bieżnią i siłownią zewnętrzną. W miejscowości Płużnica można skorzystać z boiska do koszykówki i siatkówki plażowej, a także z siłowni zewnętrznej i dwóch placów zabaw. Ponadto w gminie znajdują się boiska trawiaste do gry w piłkę nożną, boiska do siatkówki plażowej oraz place zabaw. W gminie Płużnica corocznie odbywają się imprezy kulturalne i sportowe z udziałem społeczności gminnej, m.in. Święto Rodziny, Doroczny Dzień Konia, Dożynki. - Unikalne walory przyrodniczo-krajobrazowe i cenne zabytki stanowią wyjątkowy potencjał turystyczny gminy Płużnica. Chcemy zapewnić naszym gościom jak najlepsze warunki do zwiedzania i odpoczynku, dlatego stale rozwijamy naszą ofertę turystyczną. Do dyspozycji przyjezdnych są trzy jeziora, dwie plaże, boiska sportowe, place zabaw, restauracja, gospodarstwa agroturystyczne, a także ośrodek Centrum Edukacji Ekologicznej. Zapraszam państwa do zwiedzania naszej gminy i poznawania jej uroków – podsumowuje wójt gminy Płużnica Marcin Skonieczka.
Więcej szczegółowych informacji na temat uroków gminy znajduje się na stronie www.pluznica.pl.
Powyższy artykuł ukazał się w gazecie "Poza Toruń". Cały 196 numer dostępny jest pod linkiem: https://www.yumpu.com/xx/document/read/63851412/poza-torun-nr-196