Młodzi mają głos
Gmina Płużnica we współpracy z Fundacja Civis Polonus z Warszawy zorganizowała szkolenie dla Młodzieżowej Rady Gminy w Płużnicy. Warsztaty odbyły się w dniach 14-15 czerwca w Kotnowie i Płużnicy. Co znaczy być skutecznym radnym? Jak pracować i komunikować się w grupie? To część z wielu pytań, na które płużnicka młodzież szukała odpowiedzi.
Młodzi rozpoczęli szkolenie od rozmowy z instruktorami. Następnie rozpoczęto pracę nad poznaniem idei działania, podstaw prawnych na podstawie których funkcjonuje rada. Każdy z uczestników warsztatów przedstawiał swoje mocne strony oraz wartościowe umiejętności, które przydadzą się w wykonywaniu obowiązków radnego. Pierwszego dzień poświęcony został nie tylko pracy, ale także integracji, w ramach której przeprowadzono interaktywne ćwiczenia w grupie, dzięki nim młodzi uczyli się sztuki komunikacji i współpracy. Drugi dzień szkolenia opierał się głównie na wypracowaniu metodyki działania oraz zebraniu tematów, którymi mogliby zająć się młodzi. Po dyskusji na temat problemów wśród lokalnej młodzieży i propozycji ich rozwiązań, uczestnicy poznali model projektowego Fundacji Civis Polonus oraz model zaangażowania.
Szkolenie zorganizowane we współpracy z Fundacją Civis Polonus było iskrą zapalną i motorem do działania. Członkowie rady opuścili szkolenie z ogromem wiedzy i chęci do działania. Myślę, że spotkania pozwoliły im przede wszystkim na zrozumienie roli młodzieżowego radnego i określenie celów swoich działań. Po wyjściu ze szkolenia młodzież była pełna energii do pracy. Warto pamiętać, że inwestycja w młodych i ich wspieranie to inwestycja w naszą przyszłość. – mówi Elżbieta Wiśniewska, Zastępca wójta gminy Płużnica
Tegoroczni członkowie młodzieżowej rady zostali wybrani w wyborach w 2021 r. W myśl ordynacji wyborczej kandydatami do rady mogą być uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Płużnicy oraz w Nowej Wsi Królewskiej. Uczniowie wybierają 12 przedstawicieli, którzy są ich głosem, reprezentantami. Celem młodzieżowej rady jest również rozpowszechnianie wśród młodych idei samorządności i kształtowania postaw obywatelskich. Dotychczas młodzieżowa rada miała charakter konsultacyjno-doradczy, nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, a dokładniej art. 5b nadaje MRG prawo do inicjatywy uchwałodawczej.