Małe Granty na 2023 przyznane
16 maja br. podpisano umowy na przyznanie mikrograntów dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Tegoroczna dotacja wynosiła aż 3 tysiące złotych, a dofinansowanie otrzymało 10 inicjatyw mieszkańców!
‘Małe Granty’ zostały przyznane w gminie Płużnica po raz siódmy. Przedsięwzięcie realizowane jest z budżetu gminy, a operatorem regrantingu jest Towarzystwo Rozwoju Gminy Płużnica. W uroczystym spotkaniu uczestniczyli Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica i Mirosława Tomasik - prezeska TRGP.
W odpowiedzi na potrzeby organizacji, w tym roku zdecydowaliśmy się zwiększyć kwotę dotacji z 2000 zł do 3000 zł. Co roku, uczestnicząc w tym spotkaniu, przysłuchuję się nowym, pomysłowym i ciekawym inicjatywom naszych mieszkańców. Bardzo cieszę się z tego, że społeczność w gminie Płużnica jest tak aktywna – mówiła Elżbieta Wiśniewska, zastępczyni wójta gminy Płużnica.
Program regrantingu polega na tym, że gmina, w otwartym konkursie wybiera tzw. operatora grantów. Następnie operator ogłasza nabór, wybiera zwycięzców "Małych Grantów" i podpisuje umowy na dofinansowanie mikrodotacji. Realizatorzy zadań otrzymują również wsparciem doradców przy realizacji projektów.
W 2023 r. dotację otrzymali:
- Koło Gospodyń Wiejskich w Wiewiórkach na realizację projektu "Wiewiórki w plenerze", w ramach którego odbędą się warsztaty artystyczne, gdzie uczestnicy poznają tajniki malowania temperą na płótnie, kolorami, perspektywą. Odbędzie się również warsztat artystyczny w plenerze oraz spotkanie integracyjne, na którym zorganizowany zostanie wernisaż prac wykonanych przez uczestników projektu oraz zostanie zapewniony poczęstunek w formie grilla.
- Stowarzyszenie Dolina Płąchaw na realizację projektu "Kuchenne inspiracje". W ramach inicjatywy zakupiony zostanie sprzęt gastronomiczny oraz przeprowadzone warsztaty kulinarne dotyczące pieczenia ciasta. Uczestnicy będą również wspólnie gotować i prezentować wypieki na uroczystości święta rodziny w Płąchawach.
- Stowarzyszenie Nasza Wieś na realizacje projektu "Cudze chwalicie, a muzeum za rogiem nie znacie". W ramach zadania zaplanowano m.in. zwiedzanie miejscowego muzeum w Błędowie, w którym znajduje się wystawa eksponatów militarnych, podchody, prelekcje i biesiade przy grillu. Ponadto odbędzie się rajd rowerowy szlakiem pamięci pomordowanych, który zakończy się zwiedzaniem wystawy zabytkowych rowerów w lokalnym muzeum.
- Grupa nieformalna "Działowianki" na realizacje projektu "Akademia małego wędkarza", w ramach projektu odbędą się warsztaty edukacyjne o tematyce wędkarskiej dla dzieci. Grupa przeprowadzi także zawody wędkarskie, gdzie uczestnicy dowiedzą się jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą. Na zakończenie projektu odbędzie się wyjazd integracyjny do Kinderpraku w Toruniu.
- Koło Gospodyń Wiejskich w Płąchawach na realizację projektu "Integracja rodzin". Przeprowadzony zostanie warsztat ceramiczny oraz realizatorzy zorganizują spotkanie integracyjne - Święto Rodziny, na którym animacje dla rodzin zapewni klaun, będą również różne zabawy i konkursy z nagrodami.
- Stowarzyszenie Wieldządz Łączy Pokolenia na realizację projektu „Z życia szkółki". Projekt zakłada organizacje spotkania dla wszystkich członków Szkółki Ekologiczno-Wędkarskiej z ostatnich 10 lat. Zaproszeni goście opowiedzą o swoich przygodach z wędkarstwem. Z zebranych wcześniej materiałów dotyczących "życia szkółki" opracowany zostanie projekt broszury, która będzie wydana w ramach działań projektowych oraz zaprezentowana podczas spotkania integracyjnego przy grillu.
- Ochotnicza Straż Pożarna w Płużnicy na realizację projektu "Eko Płużnica". W ramach działań odbędą się zajęcia z nauczycielem ochrony środowiska, który przedstawi dzieciom zagadnienia z zakresu ochrony przyrody, zorganizowane zostaną zajęcia z pierwszej pomocy, na których zaprezentowany zostanie sprzęt i samochody strażackie. Przeprowadzone zostaną zajęcia z budowania domków lęgowych dla ptaków. W ramach projektu zaplanowano również sprzątanie terenu Płużnicy oraz wyjazd do leśniczówki we Wroniu, gdzie uczestnicy poznają pracę leśniczego oraz dowiedzą się jak należy dbać o naszą planetę.
- Uczniowski Klub Sportowy ‘Płużnica’ na realizację projektu „Tato nie bądź taki na boisko weź dzieciaki-bis". Inicjatywa będzie opierać się na cotygodniowych zajęciach sportowych z elementami piłki nożnej dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Planowane jest także zorganizowanie pikniku piłkarskiego, na którym oprócz gier i zabaw dla wszystkich uczestników, odbędzie się pokaz pierwszej pomocy.
- Grupa nieformalna ‘Biegacze’ na realizację projektu "Płużnicka piątka", który przyczynił się do zorganizowanie biegu na odcinku 5 km. Projekt powiązany jest z akcją promującą aktywny wypoczynek i rekreację oraz uprawnianie sportów, poprzedzone przygotowaniem trasy (wyrównanie dróg gruntowych, usunięcie przeszkód leżących na trasie itp.). W ramach projektu zorganizowane będzie również spotkanie integracyjne, na które zaproszeni zostaną wszyscy sponsorzy i partnerzy biegu. Omówione zostaną osiągnięte efekty oraz określone cele na kolejny rok.
- Grupa nieformalna "Orłowianki" na realizację projektu "Sport to zdrowie". Projekt przewiduje organizację 10 spotkań z trenerem piłki nożnej i koszykówki, na których omawiane będą zasady pierwszej pomocy w razie ewentualnego urazu powstałego na treningu. Dodatkowo przeprowadzone zostaną warsztaty nauki strzelania z łuku (jak zakładać strzałę, celować i strzelać) oraz zorganizowane zostanie spotkanie podsumowujące, na którym zostaną zapewnione, konkursy i gry. Projekt spotkanie zakończy się poczęstunkiem przy ognisku.