Energooszczędna gmina
Gmina Płużnica rozpoczęła realizację kolejnej edycji projektu dotyczącego odnawialnych źródeł energii. W ramach przedsięwzięcia powstanie 26 nowych instalacji fotowoltaicznych, 6 pomp ciepła oraz 2 kolektory słoneczne. Instalacje powstawać będą zarówno na budynkach prywatnych, jak i gminnych. Planowany termin zakończenia montażu i uruchomienia odnawialnych źródeł energii to listopad 2023 r.
W ramach projektu „Budowa mikroinstalacji OZE na terenie gminy Płużnica – edycja II” zostanie uruchomionych 26 instalacji fotowoltaicznych, z czego 4 z nich zainstalowane zostaną na budynkach należących do gminy, oraz 6 pomp ciepła. Ponadto w zakres zadania wchodzi również wykonanie dwóch instalacji kolektorów słonecznych. Moce paneli będa wynosić od najmniejszej 3,2 kWp do największej osiągającej 9,6 kWp w zakresie inwestycji prywatnych. Przy inwestycjach gminnych moce wahają się od 17,2 kWp do 45,6 kWp i zasilać będą świetlice wiejską w Błędowie, szkołę i salę gimnastyczną w Nowej Wsi Królewskiej, salę gimnastyczną w Płużnicy oraz Stację Uzdatniania Wody w Mgowie.
W procesie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego do Urzędu Gminy w Płużnicy wpłynęły dwie oferty. Wykonawca przedsięwzięcia została firma EKO-SUN z Koszalina. Umowa z wykonawcą została podpisana 28 września br. Całkowity koszt inwestycji to ponad 1 400 000 zł.
Projekt ma charakter parasolowy, oznacza to, iż organizatorem jest gmina Płużnica, a uczestnikami mieszkańcy. Efektem realizacji przedsięwzięcia są niższe rachunki za prąd oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Jest to ostatni tego typu projekt realizowany w ramach kończącej się perspektywy finansowej Unii Europejskiej – wyjaśnia Marcin Skonieczka, ówczesny wójt gminy Płużnica, obecnie poseł na Sejm RP.
Projekty współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Regionalnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.