Wspólnie rozmawiali o edukacji
16 listopada br. rodzice, nauczyciele, uczniowie i przedstawiciele lokalnego samorządu zebrali się w murach szkoły, aby wspólnie porozmawiać o edukacji dzieci i młodzieży. Wydarzenie przyciągnęło blisko 100 osób, które miały okazję do wysłuchania wystąpień ekspertów i wzięcia udziału w ciekawych warsztatach.
Takie wydarzenia warto organizować przede wszystkim dlatego, że dyskusja o edukacji powinna być żywa. Rozwój edukacji jest dynamiczny, są coraz to nowsze badania, a żeby budować dobrą edukację powinniśmy cały czas o niej rozmawiać, starć się zmieniać i dostosowywać do realiów świata. W tym wszystkim nie chodzi o to, aby „przemycać” konkretne rozwiązania, które chcemy wdrożyć, ale budować szkołę, która będzie odpowiadała uczniom i rodzicom, która będzie w zgodzie z nauczycielami i dyrekcją - mówi Justyna Jankowska, prezeska Stowarzyszenia Młodych Gminy Płużnica i koordynatorka projektu "Rodzicielska Współdzielnia Edukacyjna"
Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania gości przez Paulinę Właśniewską, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Płużnicy. Następnie głos zabrał Marcin Skonieczka, poseł na Sejm RP, który zwrócił uwagę na istotę działań oddolnych w edukacji. Głos zabrała również Justyna Jankowska, prezeska Stowarzyszenia Młodych Gminy Płużnica i koordynatorka projektu "Rodzicielska Współdzielnia Edukacyjna", która opowiedziała o idei przedsięwzięcia oraz o procesie przygotowania do forum. W kolejnym etapie forum odbyły się wystąpienia prelegentów. Piotr Sienkiewicz z fundacji Civis Polonus opowiedział o zaangażowaniu w życie szkoły, o przykładach dobrych praktyk, dostarczając przy tym wiedzy z zakresu działania Rad Rodziców. Temat przestrzeni w szkole i tego co można robić, aby wszyscy czuli się w niej jak najlepiej, omówił Paweł Pytka, dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej.
Po wysłuchaniu wystąpień, uczestnicy udali się na lekcje pokazowe przygotowane przez nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Płużnicy. W ostatnim punkcie wydarzenia nauczyciele, rodzice, samorządowcy i uczniowie zainspirowani dobrymi praktykami wzięli udział w warsztatach. Do wyboru uczestnicy mieli trzy tematy: O przestrzeni w szkole, prowadzony przez Justynę Jankowską, O zaangażowaniu w życie szkoły, prowadzony przez Piotra Sienkiewicza oraz O przełamywaniu schematów, prowadzony przez Pawła Pytkę.
Uczestnicy spisali swoje pomysły, które staną się podstawą do przyszłych zmian, szytych na miarę potrzeb mieszkańców gminy Płużnica. V Płużnickie Forum Edukacyjne, było nie tylko wielkim wydarzeniem edukacyjnym, ale także okazją do spotkania, rozmowy i wymiany pomysłów pomiędzy, rodzicami, nauczycielami, uczniami, przedstawicielami urzędu gminy i organizacji pozarządowych.
Zorganizowaliśmy forum, aby usłyszeć wszystkie głosy: uczniów, rodziców i nauczycieli. Chcieliśmy posiąść wiedzę na temat tego co wprowadzić w szkole, a co zmienić, aby móc zacząć wdrażać wypracowane rozwiązania w życie. Liczę przede wszystkim na to, że wspólnie będziemy tworzyć przestrzeń w szkole – wyjaśnia Paulina Właśniewska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Płużnicy.
O dobrą zabawę dla najmłodszych uczestników zadbała grupa animacyjna FUNimki, która prowadziła animacje i warsztaty dla dzieci. Całość wydarzenia zakończyła się wspólnym poczęstunkiem przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wieldządza.
Organizatorami V Płużnickiego Forum Edukacyjnego było Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica, Gmina Płużnica, Zespół Szkół Szkolno-Przedszkolnych w Płużnicy oraz Stowarzyszenie CTI e-misja.
Płużnickie Forum Edukacyjne sfinansowano w ramach projektu "Rodzicielska Współdzielnia Edukacyjna" realizowanego z dotacji programu Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowany z Fundusze norweskie i EOG oraz z budżetu Gminy Płużnica.