Zaorywanie dróg jest karalne
W momencie stwierdzenia naruszenia pasa drogi, zgłoszonego przez użytkownika drogi lub inną osobę, gmina jest zobligowana do podjęcia działań.
Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o drogach publicznych obowiązuje zakaz dokonywania w pasie drogowym czynności, które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości oraz zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego.
W szczególności zabrania się zaorywania lub zwężania w inny sposób pasa drogowego oraz umieszczania urządzeń, przedmiotów i materiałów niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego (dotyczy to również składowania materiałów, w tym kamieni polnych).
Trzeba też podkreślić, że zaoranie czy zawężanie w inny sposób pasa drogowego lub przydrożnego stanowi wykroczenie zgodnie z art. 100 kodeksu wykroczeń i zagrożone jest karą grzywny do 1000 złotych. A w przypadku, gdy droga lub pobocze zostaną trwale zniszczone lub uszkodzone, według przepisów kodeksu karnego (art. 288) sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
W przypadku wystąpienia sytuacji nagminnego łamania powyższych przepisów i zaleceń, sprawcy będą zgłaszani na policję. Osoby odpowiedzialne za powstanie takich sytuacji będą niestety pociągane do odpowiedzialności.