Zasady przemieszczania bydła, owiec i kóz na terenie kraju
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wąbrzeżnie, w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 lutego 2025 r. zmieniającego Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem choroby niebieskiego języka, informuje, że dniem 6. marca 2025r. powiat wąbrzeski został włączony w obszar objęty ograniczeniami w związku z występowaniem choroby niebieskiego języka lub zagrożeniem wystąpienia tej choroby.
Przemieszczanie bydła, owiec i kóz do innych gospodarstw (do dalszego chowu/ hodowli) poza obszar objęty ograniczeniami jest dozwolone, jeżeli w gospodarstwie w okresie 30 dni przed przemieszczeniem zwierząt nie potwierdzono choroby niebieskiego języka, po powiadomieniu nie później niż 48 godzin przed planowaną wysyłką Powiatowego Lekarza Weterynarii właściwego ze względu na miejsce przeznaczenia oraz spełnieniu jednego z wymienionych warunków:
- nie wcześniej niż 30 dni przed przemieszczeniem bydła, owiec lub kóz od tych zwierząt zostały pobrane próbki do badania laboratoryjnego w kierunku choroby niebieskiego języka, które zostało przeprowadzone metodą serologiczna i uzyskano wynik ujemny; lub
- zwierzęta były chronione przed atakami wektorów w trakcie transportu do miejsca przeznaczenia i chronione przed atakami wektorów w zakładzie zabezpieczonym przed wektorami (uznanym przez PLW):
- przez co najmniej 60 dni przed datą przemieszczenia; lub
- przez co najmniej 28 dni przed datą przemieszczenia i przeszły z wynikiem ujemnym badanie serologiczne przeprowadzone na próbkach pobranych co najmniej po upływie 28 dni od daty rozpoczęcia okresu ochrony przed atakami wektorów; lub
- przez co najmniej 14 dni przed datą przemieszczenia i przeszły z wynikiem ujemnym badanie metodą PCR przeprowadzone na próbkach pobranych co najmniej po upływie 14 dni od daty rozpoczęcia okresu ochrony przed atakiem wektorów; lub
- zwierzęta były utrzymywane przez co najmniej 60 dni przed wyjazdem na obszarze w promieniu co najmniej 150 km od zakładu, w którym są utrzymywane, oraz:
- zostały zaszczepione przeciwko wszystkim serotypom 1-24 BTV, które zgłoszono w ciągu ostatnich 2 lat na obszarze w promieniu 150 km od miejsca, w którym zwierzęta są utrzymywane, zwierzęta pozostają w okresie działania szczepionki gwarantowanym w specyfikacji szczepionki i spełniają co najmniej jedno z następujących wymagań:
o zostały poddane szczepieniu ponad 60 dni przed datą
przemieszczenia; lub o zostały zaszczepione szczepionką inaktywowaną i uzyskały wynik ujemny badania metodą PCR przeprowadzonego na próbkach pobranych co najmniej po upływie 14 dni od daty rozpoczęcia okresu działania szczepionki określonym w specyfikacji szczepionki; lub
- zostały zaszczepione przeciwko wszystkim serotypom 1-24 BTV, które zgłoszono w ciągu ostatnich 2 lat na obszarze w promieniu 150 km od miejsca, w którym zwierzęta są utrzymywane oraz uzyskały dodatni wynik badania serologicznego, które pozwala wykryć swoiste przeciwciała przeciw wszystkim serotypom 1-24 BTV, które zgłoszono w ciągu ostatnich 2 lat w tym państwie członkowskim lub strefie, oraz:
- badanie serologiczne zostało przeprowadzone na próbkach pobranych co najmniej 60 dni przed datą przemieszczenia; lub
- badanie serologiczne zostało przeprowadzone na próbkach pobranych co najmniej 30 dni przed datą przemieszczenia i zwierzęta przeszły z wynikiem ujemnym badanie metodą PCR przeprowadzone na próbkach pobranych nie wcześniej niż 14 dni przed datą przemieszczenia; lub
- zwierzęta były chronione przed atakiem wektorów za pomocą insektycydów lub środków odstraszających przez co najmniej 14 dni przed datą przemieszczenia oraz w tym okresie przeszły z wynikiem ujemnym badanie metodą PCR przeprowadzone na próbkach pobranych co najmniej po upływie 14 dni od daty rozpoczęcia ochrony przed atakami wektorów.
W opinii Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wąbrzeżnie najprostszym sposobem umożliwiającym przemieszczanie bydła, owiec i kóz do dalszego chowu/ hodowli poza obszar objęty ograniczeniami jest spełnienie warunku opisanego w pkt 1, czyli przeprowadzenie badania serologicznego zwierząt na 30 przed przemieszczeniem. Jest to badanie urzędowe na koszt właściciela. Pobieranie próbek krwi będzie wykonywane przez urzędowych lekarzy weterynarii z terenu powiatu wąbrzeskiego.
Badania laboratoryjne zwierząt nie są wymagane w przypadku przemieszczania do uboju w rzeźni, jednak obowiązkiem właściciela jest powiadomienie PLW nadzorującego zakład przeznaczenia zwierząt nie później niż 48 godzin przed planowaną wysyłką.
Wykaz obszarów objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem choroby niebieskiego języka lub zagrożeniem wystąpienia tej choroby znajduje się w załączniku do Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem choroby niebieskiego języka (Dz. U. poz. 1906 z póżn. zm.).