Wizyta studyjna lokalnych liderów
W dniach 11-13 czerwca br. 50 liderów z terenu 13 gmin tworzących LGD Vistula i LGD Wieczno wzięło udział w wizycie studyjnej. Był to już drugi wyjazd, zorganizowany w ramach projektu współpracy pn.: „Wiedza i doświadczenie lokalnych liderów z obszaru LGD Vistula – Terra Culmensis i Wieczno.
Liderzy, a wśród nich sołtysi, radni, członkowie stowarzyszeń, grup nieformalnych gościli na obszarze woj. małopolskiego, w powiecie olkuskim, gmina Klucze w miejscowościach Jaroszowiec, Chechło, Rodaki i Klucze. Organizatorem wizyty była Spółdzielnia Socjalna ,,OPOKA".
- Celem wyjazdu – mówi Marcin Pilarski koordynator projektu – było poszerzenie wiedzy jego uczestników o takie elementy jak: w jaki sposób zaktywizować lokalną społeczność i ukierunkować jej działania na poprawę warunków życia na wsi, w jaki sposób zdobyć środki na aktywizację społeczności lokalnej, w końcu poznać w praktyce wdrażane projekty. Sądzę, że to co zobaczyli liderzy na miejscu, oraz wiedza, która została im przekazana zostanie przekuta w wiele ciekawych inicjatyw na naszym terenie – dodaje M. Pilarski.
Liderzy przez trzy dni zapoznali się m.in. z działalnością spółdzielni socjalnej „Opoka”, Lokalnej Grupy Działania ,,Nad Białą Przemszą” oraz funkcjonowaniem Stowarzyszenia na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno - gospodarczego „Klucz”.
Ponadto uczestnicy wizyty zapoznali się ze zrealizowanymi na tym obszarze projektami np. w ramach wdrażania lokalnych strategii rozwoju LGD Nad Białą Przemszą – budowa altany piknikowo-grilowej w miejscowości Jaroszowiec, organizacja imprezy kulturalno - rozrywkowej Dni Ziemi Kluczewskiej 2012 jako forma integracji i promocji kulturalnej w gminie Klucze, „Dzień chleba”, „Zielona gęś w krainie białego puchu”, „Otwarte zagrody” w miejscowości Rodaki jako działania podnoszące jakość życia na wsi i rozwój społeczności lokalnej poprzez ochronę i rewitalizację lokalnego dziedzictwa naturalnego i kulturowego, zwiedzanie Pustyni Błędowskiej i zapoznanie się z projektem „life” realizowanym przez Urząd Gminy Klucze i Stowarzyszenie Polska Sahara.
- To co jest wartością dodaną tego wyjazdu to szeroka wymiana doświadczeń pomiędzy samymi uczestnikami – mówi Mariusz Bartosik, uczestnik wyjazdu, Wiceprezes LGD Wieczno. W trakcie szkoleń, przerw, a nawet w autokarze liderzy wymieniali się między sobą informacjami i dobrymi praktykami – dodaje Mariusz Bartosik.
„Wiedza i doświadczenie lokalnych liderów z obszaru LGD „Vistula – Terra Culmensis” i Wieczno“ projekt współpracy realizowany przez Lokalne Grupy Działania: „Vistula - Terra Culmensis-Rozwój przez Tradycję“ i Wieczno w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.